main thumb

Jak pracujeme...

“Každý od malička sní o nějakém zaměstnání. Ne vždy jsem chtěla být architekt, ale vím že svou práci dělám nesmírně ráda, s láskou a respektem. Každý den je pro mě nový s novými výzvami, novými nápady a novou chutí. Tvořit domov lidem, kteří vám dají důvěru je radostí pro obě strany. ”

ing.arch. Alžběta Vrabcová

SKICA

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH
DISPOZICE A VIZUALIZACE EXTERIÉRU

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH INTERIÉRU

SPECIFIKACE

PROJEKT STAVBY

Co to je?

Klienti, kteří za námi přicházejí, jsou obvykle v jedné z následujících situací:
„Máme představu, jak by to mělo vypadat, víme kolik by to mělo stát, ale nevíme, jestli to tak opravdu jde a že se vejdeme do peněz.“
nebo
„Koupili jsme starý domeček a chceme si z něj udělat moderní bydlení plné světla, jen nevíme jestli budeme mít dost peněz...“
nebo
„Už několik měsíců listujeme katalogy, vymýšlíme si sami a výsledkem je, že se motáme v bludném kruhu a nevíme jak z toho ven.“
a nebo
„Máme velmi složitý pozemek a nevíme, jak by se na něm dal postavit domeček.“

Poznáváte se? V takovém případě je skica přesně to, co potřebujete. Pomocí skici Vám „zhmotníme“ Vaši představu o záměru a zkonfrontujeme s realitou na staveništi. Pomocí skici Vám zkonfrontujeme záměr s Vaším plánovaným rozpočtem. A v neposlední řadě máte možnost ověřit si, zda Vám spolupráce s námi vyhovuje ještě předtím, než se zaváže k většímu kontraktu.
Abychom mohli prozkoumat co nejvíce variant řešení stavby, zabýváme se pouze členěním interiéru stavby na zóny. Vzniká tak schematický půdorysný plán, zpracovaný ve variantách a doplněný o hmotový model a malou tabulku s kalkulací stavebních nákladů.

Skica se zabývá těmi nejzásadnějšími principy stavby jako jsou:

  • umístění na pozemku
  • orientace ke světovým stranám
  • podlažnost
  • komunikační řešení (umístění vstupu do domu, garáže, venkovního parkování)
  • řešení pobytových a ostatních ploch (umístění terasy, bazénu, zahradní domek)
  • u rekonstrukcí mnohdy také etapizace výstavby
  • a jak se toto všechno promítá do vnitřního uspořádání domu

Jak se to dělá?

Nejdůležitější ze všeho je přesné zadání. K tomu abyste byli schopni ho vytvořit poslouží náš tzv. úvodní dotazník. Je to seznam asi 40 témat, která si musí, chtě nechtě, každý stavebník vyjasnit než se pustí do plánování domu. Ale od toho jsme tu my, abychom mu s tím pomohli. Stačí zavolat, že byste rádi skicu, my Vám obratem pošleme dotazník a domluvíme si schůzku, kdy se u Vás zastavíme přímo na pozemku. Vždy si totiž chceme stavbu prohlédnout nejdříve naživo. Pak společně projdeme celý dotazník a vyjasníme si vaše očekávání. Následuje zpracování konceptu skici, koncept Vám zašlu a následně se nad ním u nás v kanceláři sejdeme a probereme Vaše připomínky. Na základě nich vznikne buď zcela nová, nebo pouze poopravená finální skica. Na základě finální skici Vám následně mohu zpracovat závaznou cenovou nabídku na jakékoliv další služby, pro které se po naší konzultaci rozhodnete.

Co to je?

Po té co jsme si za pomocí skici vyjasnili naše základní představy a požadavky na stavební záměr, je čas se pustit do podrobných návrhů.

Co to je dispozice? Dispozice je účelné vnitřní rozčlenění budovy a je hned po statické stránce nejdůležitějším hlediskem stavby. Prosím za prominutí, ale ještě jednou zopakuji slovo účelné. Proto také navrhujeme dům zevnitř směrem ven. To znamená, že se nejdříve věnujeme návrhu dispozičního uspořádání budovy a teprve pak se jde na exteriér stavby. A proč? Je to podobné jako s botami, když vás sebehezčí boty tlačí nebo se vyzouvají, zkrátka Vám nesedí, po čase je přestanete nosit. Jenomže budovu nemůžete odložit jako boty.

Skica nám ukotvila rozložení jednotlivých zón a pomohla si vyjasnit priority. Nyní se začneme bavit již o konkrétních rozměrech místností a jejich plochách, kde místnost má okna a dveře, jak jsou velké a jak se otevírají. Bavíme se o tom, k čemu všemu bude místnost sloužit a čím má být vybavena. Řešíme, jestli se do koupelny vejde vana i sprcha, nebo budeme muset ukrojit trochu z ložnice. Jdeme do takových detailů, že nás zajímá, kde budete mít i vánoční stromeček a kolik vás sedí o vánocích kolem stolu. Vše si okótujeme, abyste měli vše černé na bílém.

Až když víme naprosto přesně, jak budova funguje uvnitř a začínáme se zabývat tím, jak se bude tvářit na své okolí. Jsou to další okamžiky těžkého rozhodování mezi tím, co by slušelo zvenku a tím co je praktické pro interiér. Dále mezi tím co by se nám líbilo a na co budou nebo nebudou peníze. Ale tak to bývá bez výjimky u každé stavby, takže víme jak na to.

Jak se to dělá?

Obvykle si stavbu rozdělíme na nějaké logické celky, které budeme řešit postupně. Nejčastěji to bývá podlaží, nebo realizační etapa. Proces návrhu probíhá formou pravidelných schůzek jednou týdně, kdy zpracujeme návrh daného úseku. V předstihu Vám pošleme pracovní návrhy, abyste si mohli připravit připomínky a dotazy, které na osobní konzultaci přednesete a budeme je spolu diskutovat. Takto se postupuje, dokud není dispozice a následně exteriér kompletní. Celý dům včetně exteriéru je za 4-6 týdnů hotov.

Co to je?

Tím, že jsme navrhli dispozici, se kterou jste spokojení, je vyhráno zatím jen napůl. V tuto chvíli ještě nevíme nic o barevnosti a materiálech v interiéru, nevíme, jakým způsobem se budou do interiéru zasahovat technologie. Kdo již někdy stavěl, dobře ví, že není nic horšího než to řešit za pochodu na stavbě s netrpělivými řemeslníky za zády. A přitom právě TOHLE je to, co z domu dělá domov, TOTO vás pak celý život obklopuje. TOTO rozhoduje o tom, zda dům, který stavíte, je splněný sen, nebo jen splněný úkol.

Je nám také jasné, že laikovi nic moc neříkají stavební plány půdorysy a řezy a že když to člověk vidí v „reálu“ je to tak nějak jasnější. Proto na to jdeme trošku jinak. Začneme tím, že si postavíme digitální 3D model celého interiéru. Modelem si můžeme procházet, otáčet a sledovat ze všech stran. Pomáhá to nejen nám - vymýšlet různé vychytávky, ale hlavně Vám - pochopit naše myšlenky a návrhy a všichni společně nakonec víme, že je to „ono“.

Nespokojíme se však s barevnými „koukacími“ obrázky. Řešíme také technologickou náplň domu. Na konci procesu víte kde je umístěný kotel, kde jsou rozdělovače podlahového vytápění, jak budou ovládané a kde budou umístěné ventilátory, kde budou rozmístěná svítidla, odkud budou ovládaná, kde budou zásuvky na elektřinu TV a data a mnoho dalšího. Chceme, abyste o svém domě věděli všechno předem a nemuseli se během stavby setkávat s „překvapeními“.

Výsledný návrh popisuje interiér obecnou formou. Například: Víme jakou barvu má podlaha a jestli to je dřevo nebo vinyl, ale neřešíme typ a výrobce, nebo jak bude podlahovina olištována. Nebo víme, jakou barvu nebo texturu mají dveře, ale neřešíme výrobce, jaké mají kování, jádro, jestli je povrch folie, lamino nebo dýha. Víme, kde jsou svítidla, vypínače a zásuvky a jejich barvu, ale nevíme typ a výrobce. To co zde popisuji, jsou tzv. specifikace a jsou předmětem následujícího kroku.

Jak se to dělá?

Postupujeme stejně jako u předchozího kroku. Stavbu rozdělíme na nějaké logické celky, které budeme řešit postupně. Nejčastěji to bývá podlaží, nebo realizační etapa. Proces návrhu probíhá formou pravidelných schůzek jednou týdně, kdy zpracujeme návrh daného úseku. V předstihu Vám pošleme pracovní návrhy, abyste si mohli připravit připomínky a dotazy, které na osobní konzultaci přednesete a budeme je spolu diskutovat. Takto se postupuje, dokud není návrh interiéru kompletní. Celý dům je za 4-6 týdnů hotov.

To je závěrečná fáze přípravy záměru. Dále následuje již jen projekt, výběr dodavatele záměru a realizace záměru. V tomto kroku převádíme totiž doposud obecný obrázek do podoby konkrétních výrobků formou buď tzv. výpisu prvků (což je v podstatě nákupní seznam), nebo rozměrové dokumentace, což je nezbytně nutný podklad pro to, když chcete poptávat dodavatele nějakého na míru dodávaného prvku. Česky řečeno například firmu pro dodávku oken a dveří, truhláře pro výrobu kuchyňské linky, nebo obkladače a instalatéra pro zhotovení koupelny a podobně. K tomu aby Vám mohli zkalkulovat cenovou nabídku, potřebují totiž plány s rozměry, popisem materiálů a různých doplňků, jinak jejich cena bude „velmi přibližná“ a jak to tak bývá, obvykle nižší, než je ta kterou na konci skutečně zaplatíte.

Je to moment, kdy je proces zkoumání a zkoušení víceméně u konce. Vizuální stránka je nastavena z předchozího koncepčního architektonického návrhu a jak bylo řečeno výše: „převádíme totiž doposud obecný obrázek do podoby konkrétních výrobků formou buď tzv. výpisu prvků, nebo rozměrové dokumentace“. To znamená, že výstupem specifikací je buď soupis tzv. typových prvků jako jsou:

  • podlahářské práce (podlahoviny, sokly)
  • typové truhlářské stavební prvky (vnitřní dveře)
  • sklenářské prvky (celoskleněné dveře, skleněná zábradlí, atd.)
  • design koncových prvků elektroinstalace (osvětlení, vypínače, zásuvky)
  • výplně stavebních otvorů (okna, vstupní dveře, garážová vrata)

Nebo to znamená, že výstupem specifikací jsou rozměrové plány pro konkrétní atypické prvky nebo konstrukce:

  • návrhy a zpracování dokumentace koupelen a jejich vybavení - návrhy a zpracování dokumentace kuchyně a jejich vybavení - návrhy a zpracování dokumentace atypického nábytku

Jak se to dělá?

Doporučujeme využít dostupných prodejen a vzorkoven a prohlédnout si položky, které míníme zařadit na seznam spíš než spoléhat na obrázky z internetu, které umí být velmi přesvědčivé, ale zavádějící. Na základě těchto návštěv můžeme následně sestavit knihu specifikací skládající se ze soupisu prvků a rozměrových plánů pro atypy.

Kdo si to někdy vyzkoušel, velmi dobře ví, že to je obrovská spousta práce. Jsou to desítky možná stovky položek, které je potřeba vyspecifikovat. Máme pro vás připraveny tři možné režimy jak projít tímto úkolem:

1) Režim „svépomocí“

Jsou klienti, kteří se spokojí s barevným a materiálovým konceptem z architektonického návrhu. Aby však při té spoustě položek na nic nezapomněli, vybavíme je tzv. „slepým soupisem prvků“. To je de facto takový nákupní seznam všech položek, které je potřeba vyspecifikovat. Klient vybaven tímto seznamem obejde všechny vzorkovny, postupně si sestavuje svou knihu specifikací, a když je hotov, svůj výběr dojde zkonzultovat s námi.

2) Režim „Prefa“

Klienti, kteří nechtějí ztrácet čas návštěvami vzorkoven a nevadí jim, že jejich interiér nebude 100% originální a vezmou za vděk s již předvyplněným nákupním seznamem (knihou specifikací). Tuto jsme vybrali sami dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Klientovi nikdo nebude bránit, aby si jednotlivé položky, nebude-li s nimi zcela ztotožněn, zaměnil za jemu vlastní.

3) Režim „Na klíč“

Pro klienty, kteří se nechtějí o nic starat, a rádi by zcela individuální knihu specifikací, jsme připraveni vše zařídit zcela od nuly. Buď jej provedeme vzorkovnami, nebo to nechá celé na nás a my jej seznámíme s našimi návrhy.

ÚZEMNÍ ŘÍZENÍ

STAVEBNÍ POVOLENÍ

DOKUMENTACE PROVEDENÍ STAVBY

Co to je?

Soubor výkresů, technických popisů apod., vše úhledně svázané do silných desek (tzv. „do mašlí“).

Každá projektová dokumentace by měla být zpracována dle vyhlášky 499/2006Sb v platném znění, která udává její obsah a rozsah. Obecně obsahuje projekt stavby jako takové, statiku, projekt vody a kanalizace, vytápění a odvětrání, elektroinstalaci. Některé stavby také vzduchotechniku, klimatizaci apod.

K čemu je to dobré?

Projektová dokumentace slouží pro stavební úřad k povolení stavby a následně stavební firmě k nacenění a provedení stavby.

Jak se to dělá?

Na základě dříve popsaných kroků - koncepční studie a specifikací - je vypracována projektová dokumentace pro povolení stavby. Součástí projektové dokumentace je také výkaz materiálu a prací, na základě kterého bude provedeno nacenění investičních nákladů stavby stavební firmou.

Co to je?

Je to soubor doprovodných prací, které nejsou projektováním, ale s projektováním přímo souvisí. Konkrétně se jedná o: geodetické zaměření pozemku, inženýrsko-geologický průzkum (případně hydrogeologický průzkum v případě studny), radonový průzkum, v případě rekonstrukcí mykologické a stavebně technické průzkumy, v případě rozsáhlejšího kácení dendrologické průzkumy.

Dále se jedná o posudky: průkaz energetické náročnosti budovy (energetický štítek), akustické posudky, posudky denního osvětlení, oslunění. A samozřejmě do toho patří „kolečko po úřadech“, tedy obstarání stanovisek dotčených orgánů státní správy, správců inženýrských sítí (DOSS) a obstarání povolení stavby.

K čemu je to dobré?

Některé průzkumy, posudky jsou povinné ze zákona - radon, energetický štítek, některé jsou užitečné – geodetické zaměření (geodetický průzkum vřele doporučujeme, protože na jeho základě pak můžete: nechat stavbu vytýčit a hlavně zkontrolovat průběh pozemkových hranic (zda si soused nepřiplotil).

Jak se to dělá?

Klient „kutil“ si obstará průzkumy a posudky sám a donese architektovi hotové. Pro klienta „chci to na klíč“ je po předchozím odsouhlasení cenové nabídky obstaráme my.

SKICA01 full SKICA02 full
AS01 thumb AS02 thumb
AS03 thumb AS04 thumb
AS05 thumb AS06 thumb
ASINT01 thumb ASINT02 thumb
ASINT03 thumb ASINT04 thumb
ASINT05 thumb ASINT06 thumb
ASINT07 thumb ASINT08 thumb
SPECIFIKACE01 thumb SPECIFIKACE02 thumb
SPECIFIKACE03 thumb SPECIFIKACE04 thumb
PROJEKT01 thumb PROJEKT04 thumb